fbpx

Plánujte pořízení vlastního bydlení? Neotálejte!

Ceny nemovitostí se začínají pohybovat v nebeských výšinách, úrokové sazby stoupají, ptáte se, co horšího může přijít? Novela zákona o České národní bance (ČNB). Právě ta by mohla spotřebitelům cestu za získáním hypotéky a tudíž i vlastního bydlení značně znesnadnit, nebo dokonce zcela znemožnit. Projednávat ji bude ale až nová vláda a parlament.

ČNB chce mít větší vliv na to, kdo na hypotéku dosáhne, proto chce omezit její výši ve vztahu k příjmu.

S ohledem na stoupající ceny nemovitostí a úrokových sazeb by se vám vyčkávací taktika nemusela vyplatit. ČNB se navíc jen tak nehodlá vzdát, větších pravomocí se zajisté bude dovolávat i v dalším volebním období.

Pokud tedy přemýšlíte o realizaci svého snu o vlastním domově, začněte konat co nejrychleji.

Nekoukejte ale pouze na úrokovou sazbu, zohledňujte také další parametry. Jedním z velmi důležitých je například výše RPSN. Pod touto tajemnou zkratkou se totiž ukrývají všechny náklady spojené s úvěrem. Paradoxně vás totiž může hypotéka s nižším úrokem nakonec vyjít hůř než ta s vyšším.

Mnoha spotřebitelům, kteří už hypoteční úvěr splácí, v nejbližších měsících končí fixace (platnost) úrokové sazby. Pokud se to týká i vás, teď je ten nejvyšší čas, začít to řešit. U většiny bank, pokud s nimi jednáte s dostatečným předstihem, si můžete vyjednat celkem solidní podmínky.

Komentáře